| Hírek : Interjú - Csizmadia Ervin: Ha Gyurcsány bedobja a törölközőt, az MSZP széthullik |
Interjú - Csizmadia Ervin: Ha Gyurcsány bedobja a törölközőt, az MSZP széthullik
2008.05.30. 21:27
"Gyurcsány Ferenc az utolsó csepp véréig harcolni fog, amiben szerintem igaza van, mert ha ő bedobja a törölközőt, akkor az MSZP nagy valószínűséggel széthullik" - nyilatkozta a STOP-nak Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója.
STOP: Mind a Fidesz, mind az MSZP részéről elhangzott az a kijelentés, hogy a megoldás kulcs az SZDSZ kezében van, persze a célok ellentétesek. Képes lesz az SZDSZ ezt a pozíciót kihasználni?
Csizmadia Ervin: Az SZDSZ most nincs ebben a helyzetben, mert nem tisztázottak a belső erőviszonyai. Egy, nem sikerült úrrá lennie a tavalyi elnökválasztás kapcsán kirobbant botrányon, kettő, nem tudjuk, hogy ki lesz az elnöke, három, egy teljesen új ideológiai platformot kell kidolgoznia, ami nem lehet az eddigi folytatása.
Ilyen helyzetben tehát nem várható el az SZDSZ-től, hogy egyértelmű és gyors megoldást talál, és javít a helyzetén. Az első pontot hadd húzzam külön is alá: tanulságos, hogy a nyilvánosság hogyan feledkezhetett meg az elnökválasztási botrányról.
- Enyhe fricska az újságíróknak?
- Ha fricska, akkor a politikai elemzőknek, saját magamnak is szól. A hazai közélet furcsa sajátossága, hogy egy ügy napirendre kerül, aztán hirtelen eltűnik, anélkül, hogy megoldódott volna és hasznosítható tanulságai lennének.
- Fodor vagy Kóka?
- Fodor Gábor a gyakorlati liberalizmus vonalát viszi. Nem hinném, hogy ő vissza akarná vinni a koalícióba az SZDSZ-t, amit Kóka János neki tulajdonít. Az SZDSZ jövője azon múlik, hogy sikerül-e önálló pólussá válnia, erre nagyobb esélye van Fodorral, mert ő egy átfogóbb, mélyebb változást idézhet elő. Természetesen mindkét jelölt tudja: csak akkor tudnak kitörni a törpepárti szerepből, ha képesek végérvényesen elszakadni az MSZP-től. Az persze kérdés, hogy - Fodor esetleges győzelme esetén - a liberálisok háttérbe húzódó kemény magja képes lesz-e Fodor személyét és irányvonalát tartósan elfogadni. Csak emlékeztetnék: amikor az 1990-es évek elején Tölgyessy Péter elnök lett, iszonyatos belső harcok robbantak ki, nem voltak képesek összezárni, ráadásul most sokkal rosszabb a helyzet.
- Az SZDSZ-nek érdemes lenne egy MDF-szerű útra lépni? Deklarálni, hogy egyik nagy pártból sem kérnek, ami nyilván azzal is jár, hogy a mézes bödöntől, vagyis a kormányzati pozíciótól elzárják magukat.
- Az SZDSZ-nek van egy plusz erőforrása az MDF-hez képest, a saját múltja. E múltnak két egyaránt fontos eleme van: a reformpártiság és a társadalom iránti érzékenység. Úgy látom azonban, hogy mára a két hagyomány szembekerült egymással: a reformpártiság oltárán feláldozták a társadalom iránti nyitottságukat. Az SZDSZ-nek hosszú utat kell megtennie, hogy ezt a két hagyományt újra egyesítse, mert fénykorában éppen ez adta az erejét
- Mi okozná az SZDSZ végső halálát, ha marad ellenzékben, ha előrehozott választások lesznek, vagy ha visszamegy a koalícióba, a negyedik opció pedig: mindegy az első három közül melyik valósul meg, az SZDSZ visszafordíthatatlanul rajta van az 1%-os pártok útján.
- A legrosszabb az lenne, ha visszatérne a koalícióba, mert ez a mostani állapotok konzerválását jelentené. Az MSZP és az SZDSZ egy közös kormányzásban kimerítette a tartalékait, ezen a helyzeten egy "javított" koalíció érdemben nem változtatna. Tiszta lap és új utak kellenek. Az eddigi vajúdás, dagonyázás megbénítja az egész magyar politikai rendszert. Horribile dictu: önállósulásuk érdekében a liberálisoknak még azt is be kellene vállalniuk, hogy esetleg kikerülnek a parlamentből. Miért ne lehetne ismét visszakerülni a parlamentbe? Eddig ugyan ilyen nem volt, de kisebbségi kormány sem volt eddig, most pedig mégis van. Mindez arra utal, hogy felfordult a magyar politika lassan két évtizede bepállott rendszere, teljesen új és váratlan megoldások vannak készülőben.
- Mi határozza meg a Fidesz stratégiáját?
- Egyetlen dolog: az, hogy ne hibázzanak, ne mondjanak kilengő mondatokat. Minél kevesebb Orbán, minél több Navracsics. Nagyon tudatosan arra játszanak, hogy nem mondanak szinte semmit. A Fidesz a semmit-mondás pártja, ami tudatos irányvétel a középre húzódásra.
- A Kéri-körben elhangzott Orbán-beszéd hiba volt?
- Ebből a megközelítésből igen, hiszen kizökkenti a Fideszt a saját ritmusából, és lehetőséget ad az ellenfélnek az ellentámadásra. Az elmúlt hónapokban, a népszavazás óta ilyen horderejű hibát a Fidesz nem követett el. Ugyanakkor az is tény, hogy előbb-utóbb számítani lehetett arra, hogy az immár egypárti kormányoldal próbál valami fogást találni a rendkívül népszerű Fideszen és annak szintén népszerű elnökén.
- Gyurcsány Ferenc személyes politikai ambíciójának mi lenne a jobb, két évig még kihúzni, vagy most bevállalni egy előrehozott választást?
- Gyurcsány Ferenc az utolsó csepp véréig harcolni fog, amiben szerintem igaza van, mert ha ő bedobja a törölközőt, akkor az MSZP nagy valószínűséggel széthullik. Gyurcsány esetleges távozása az MSZP és a kormány éléről ezért - véleményem szerint - súlyos folyamatokat indítana be, ahelyett, hogy - mint sokan vélik - lezárná azokat. Ám még ez sem minden: Gyurcsány Ferencnek most nem a Fidesz és nem is a saját pártja jelenti a legnagyobb problémát, hanem a gazdasági elit látványos átrendeződése. Ennek jegyében zajlott a minapi találkozó Orbán Viktor és a gazdasági szereplők között. Erre hiába szervezték rá Bajnai Gordon rendezvényét, az igazán fenyegető kihívás az a kormányoldal számára, ha a gazdasági elit komolyabban a Fidesz felé fordul.
- Milyen forgatókönyvnek adja most a legnagyobb esélyt? Milyen kormánya lesz Magyarországnak 2009. január elsején?
- Az előrehozott választás esélye egyre erősödik. Az MSZP szempontjából az a kérdés, hogy valahogyan meg tudja-e fordítani a mostani trendet, növelni tudja-e népszerűségét. Ma már komolyan számolniuk kell azzal a kockázattal is, hogy minél később lesznek a választások, annál nagyobb lehet a vereség. Pillanatnyilag nemigen látom, hogyan tudná az MSZP elkerülni a vereséget, amelyet - ez az ő szempontjukból nyilvánvalóan eléggé drámai - akár több ciklusnyi ellenzékiség is követhet. A magyar politikában "nemszeretem" dolog ellenzékinek lenni. Gyurcsánynak azonban abban tökéletesen igaza van, hogy egy politikus hol kormányon, hol ellenzékben van. Az MSZP 1990 óta eddig háromszor volt kormányon, de igazából (talán épp ezért) nem tudott megújulni. Márpedig a nyugati demokráciákban is ellenzékben történtek meg a pártreformok. Meglehet, egy erős identitást ellenzékben lehet megszerezni. Talán e szempontból a Fidesz azért tart előrébb, mert többet volt ellenzékben.
STOP.hu
| |