Hírek : Political Capital: Orbán improvizál, nincs gazdaságpolitikai programja |
Political Capital: Orbán improvizál, nincs gazdaságpolitikai programja
2008.06.12. 03:07
Az eddig nyilvánosságra került információk alapján a Fidesznek - több politikus állításával szemben - egyelőre nincs koherens gazdaságpolitikai elképzelése - állítja a Political Capital Kockázat-előrejelző Divíziójának egy esetleges Fidesz-kormány gazdaságpolitikai terveiről készített elemzése. A PC szerint, ha a Fidesz kormányra kerülne, nem tudna gyors recepttel megoldást kínálni a gazdaság jelenlegi problémáira.
A Fidesz-politikusok utóbbi időben tett nyilatkozatai szerint az adócsökkentés terve már nem a költségvetési konszolidációval párhuzamosan, hanem azt követően jelenik meg. Egy olyan környezetben, melyben a gazdaság szereplői szinte egyöntetűen gyors és jelentős adócsökkentést várnak a politikától, ez a váltás nem számíthat kedvező fogadtatásra a gazdasági elit körében.
A tanulmány szerint amit eddig tudni lehet a párt programjáról, az egyszerre tartalmaz jól átgondolt, bizalomfokozó, illetve kockázatnövelő, sőt, extrém javaslatokat. Bár a Fidesz vezetőinek nyilatkozatai még nem vetítik előre a Fidesz részletes gazdaságpolitikáját, azokból már egyértelműen látszik, hogy a következő kormányzatnak is szűk fiskális és gazdasági mozgástérrel kell számolnia, és ebben a közegben borítékolható, hogy a gazdasági elit számára fájdalmas döntéseket is meg kell hozni.
Ugyanakkor már önmagában az a tény, hogy a Fidesz szakított a kizárólagosan populista, demagóg politikai üzenetek kommunikálásával, csökkenti a politikai kockázatokat.
A Political Capital szerint a beruházásokkal, a nyugdíjakkal, az adózási elképzelésekkel, az energiapolitikával kapcsolatban napvilágot látott - hol cáfolt, hol pedig megerősített - elképzelések több célt szolgálnak. Egyrészt a Fidesz kormányzóképességének hangsúlyozását, a párt megítélésének javítását a hazai és külföldi gazdasági döntéshozók körében, a Fidesz elképzeléseinek hitelesítését a "gazdasági szakértők" által, továbbá a közvélemény felkészítését a várható megszorításokra.
Ám Orbán Viktor és a fideszes, illetve Fideszhez közel álló gazdasági szakemberek utóbbi hetekben tett javaslatai inkább tekinthetőek improvizációnak, mint kimunkált és részletes gazdaságpolitikai programnak. A koncepciók eltérését mutatja például, hogy míg Orbán Viktor az államadósság mértékét nevezi az egyik legfőbb problémának, Bod Péter Ákos Lengyelországgal példálózva érvel amellett, hogy az adósságmérséklés nem segítene a magyar gazdaság jelenlegi állapotán.
Nincs konszenzus a Fidesz körül az adózással összefüggő kérdésekben sem: míg Járai Zsigmond sokszor beszél az egykulcsos adó előnyeiről, Varga Mihály és a párt más politikusai inkább a "családi adózás" mellett érvelnek, óvatosabban fogalmazva az egykulcsos adó bevezetésének lehetőségéről.
Orbán Viktor látható módon nem kíván egyik gazdaságpolitikai koncepció mellett sem nyíltan elköteleződni: a Fidesz elnöke az említett személyek közül többet is megnevezett, mint a Fidesz leendő gazdaságpolitikai irányítóját. Ilyen körülmények között a Fidesz közelmúltban elhangzott javaslataiból nem vetíthető előre a Fidesz-kormány gazdaságpolitikai programja, legfeljebb annak bizonyos elemei valószínűsíthetőek.
Az utóbbi időszakban több olyan nyilatkozat látott napvilágot a Fidesz politikusainak részéről, mely a Political Capital szerint rámutat arra: a Fidesz kormányra kerülése esetén nem tudna gyors recepttel megoldást kínálni a gazdaság jelenlegi problémáira.
A Fidesz-politikusok utóbbi időben tett nyilatkozatai szerint az adócsökkentés terve már nem a költségvetési konszolidációval párhuzamosan, hanem azt követően jelenik meg. Egy olyan környezetben, melyben a gazdaság szereplői szinte egyöntetűen gyors és jelentős adócsökkentést várnak a politikától, ez a váltás nem számíthat kedvező fogadtatásra a gazdasági elit körében.
Bár a Fidesz részéről megjelentek adósság-átütemezésezzel kapcsolatos cáfolatok, Orbán Viktor a múlt héten valóban Magyarország adósságállományának átütemezéséről beszélt, mint a költségvetési problémák megoldásának eszközéről. A tanulmány szerzői szerint az adósság átütemezésének javaslata több szempontból is növeli Magyarország politikai kockázatait, és nem mellesleg ellentétbe kerül a Fidesz deklarált gazdaságpolitikai céljaival.
hirado.hu
|