| Hírek : Hitelesített kérdések - "A fasiszta szervezkedés álcája" |
Hitelesített kérdések - "A fasiszta szervezkedés álcája"
2008.07.18. 19:50
Olyan népszavazási kérdéseket hitelesített az Országos Választási Bizottság (OVB), amelyeket Vona Gábor, a Jobbik elnöke adott be, és látszólag az iskolai rendcsinálásra vonatkoznak. Szakemberek szerint azonban ez csak egy olyan fasiszta szervezkedés álcája, amely a demokrácia működtetéséért felelős testületek hibái folytán egyre inkább elfogadott politikai tényezővé válik. Az OVB-nek ugyanakkor nincs választása, az arra alkalmas népszavazási kérdéseket át kell engednie.
Az egyik szövege: „Egyetért-e azzal, hogy a szándékos bűncselekményt elkövető büntethető legyen, ha a cselekmény elkövetésekor 12. életévét betöltötte?” A másik így szól: „Egyetért-e azzal, hogy a közoktatási törvény tegye lehetővé a súlyos fegyelmi vétséget elkövető tanköteles tanuló intézményből történő kizárását?” Derdák szerint a probléma nem a gyerekekkel van, az Vona Gáborral kezdődik.
Baj van, ha a demokrácia működtetéséért felelős testületek partnernek tekintenek egy szélsőjobboldali szerveződést, pláne egy olyat, amelyet például Sólyom László köztársasági elnök nem tekint annak – mondja Derdák Tibor, a Dr. Ámbédkar Gimnázium és Szakképző Iskola igazgatója. A volt SZDSZ-es országgyűlési képviselő arra a hírre reagált így, hogy szerdán két olyan népszavazási kezdeményezést is hitelesített az OVB, amelyet a Jobbik elnöke, Vona Gábor adott be.
Derdák Tibor elgondolkodtatónak tartja azt is, hogy miközben a parlagfűirtás és az iskolai rendcsinálás is csak nyilvánvaló álca, a demokrácia működtetéséért felelős vezetőink úgy tesznek, mintha az ideológiai, társadalmi vagy politikai kérdéseket meg kellene tárgyalni a szélsőjobbal vagy annak vezetőjével. Kicsit olyan ez, mintha a szélsőjobbot beemelnék a kormányzat nem napi politikájának alakításába.
Trencsényi László, a Magyar Pedagógiai Társaság elnöke, az ELTE docense szerint a gyermekjogokról szóló ENSZ-egyezménynek megfontolásra kellett volna késztetnie az OVB-t, de úgy vélte, a népszavazási cirkuszban morálisan oly mértékben szétzilálódott a szervezet, hogy ebben a pszichózisban nem mertek felelősen dönteni. Trencsényi csak abban reménykedik, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) a gyermekjogi egyezményben megtalálja azt a cikkelyt, amelyik kizárja a népszavazás lehetőségét a feltett kérdésekben.
Ami pedig az OVB által hitelesített konkrét kérdésekre vonatkozik, az igazgató némi iróniával azt kérdezte, „Miért ne mindjárt csecsemőkortól legyen büntethető egy gyerek, pláne, ha a családban már van bűnöző!?”. Majd hozzátette, a magyar történelemben már volt arra szomorú példa, hogy csecsemőket is megbüntettek származásuk, illetve etnikai hovatartozásuk miatt.Az OVB-nek hitelesítenie kell az arra alkalmas népszavazási kérdéseket. Ha a testület nem talál kizáró okot, a kezdeményezés megfelel az egyértelműség kritériumának és nem is félrevezető, akkor kénytelenek azt átengedni – mondta érdeklődésünkre Szigeti Péter, a testület elnöke. Hozzátette: persze ez nem jelenti, hogy a tagok minden esetben egyetértenek a kezdeményezésekkel, csak arról van szó, hogy nincs választási lehetőségük. A konkrét kérdésekről szólva elmondta: az ülésen felvetődött például, hogy a „súlyos fegyelmi vétség” kifejezés mennyire közérthető és egyértelmű kategória. Megállapították azonban, hogy ez a kifejezés az oktatási törvényben is benne van, így köztudott a jelentése. (A Jobbik több más kérdésénél az egyértelműség hiánya kizáró ok volt.) Szigeti úgy látja: a két döntést várhatóan meg fogják támadni az Ab-n, így a végső szót a taláros testület mondhatja ki a két kezdeményezésről. Ha az Ab jóváhagyja, megkezdődhet a négy hónapig tartó aláírásgyűjtés, és amennyiben lesz kétszázezer hiteles aláírás, kötelező kiírni a referendumot.
nepszava.hu
| |