| Hírek : A jövő évi költségvetés sarokszámai |
A jövő évi költségvetés sarokszámai
2008.09.25. 01:45
A jövő évi költségvetést 3,2 százalékos GDP-arányos hiánnyal nyújtja be a kormány a parlamentnek. Ez megegyezik a konvergenciaprogramban szereplő számmal. A GDP-bővülést 3, a reálbéremelkedést 2,4 az inflációt 4,3 százalékra várja jövőre a pénzügyminiszter.
A kabinet mai ülésén megtárgyalta a parlamentnek benyújtandó 2009-es költségvetést. Veres János a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: 3,2 százalékos GDP-arányos deficitet terveznek (az EU által figyelembe vett nyugdíjkorrekcióval ez a szám 2,9). Ez lényegében papírforma eredmény, hiszen ez a szám szerepel a konvergenciaprogramban.
A pénzügyminiszter szerint a jövő évi költségvetést konzervatívan tervezték, kellően nagy tartalékokkal. (Veres János kijelentette, hogy az idei hiány várhatóan 3,8 százalékos lesz.)
Veres szerint a hazai GDP lassabban, 3,0 százalékkal fog nőni, mint amennyivel korábban számoltak, aminek az oka szerinte az Európai Unió vártnál szintén lassabb bővülése, illetve az olajárak növekedése. A pénzügyminiszter lassuló inflációval számol az idén és jövőre is (2009-ben a költségvetési tervezet szerint 4,3 százalék lesz az átlagos áremelkedés üteme). A reálbéremelkedést jövőre 2,4 százalékosra várja kormány - a bruttó átlagkereset 6,3 százalékkal, a nettó (a kisebb szja-terhelés, vagyis az 1,7 milliós szja-sávhatár felemelésének következtében) nagyobb mértékben: 6,8 százalékkal emelkedik. Veres azt mondta: a reálbérek tavalyi mérséklődése és idei kis mértékű növekedése után jövőre nagyobb ütemű gyarapodásra lehet számítani. Az exportban és importban 10 százaléknál kisebb növekedésre számítanak: kivitelben 8, behozatalban 7,6 százalékos emelkedésre - a GDP növekedését leginkább a lakossági fogyasztás bővülése támasztja alá: itt 1,9 százalékos növekedésre számít a kabinet, a beruházások növekedése pedig viszonylag alacsony 6 százalékos lesz a hivatalos várakozások szerint.
Veres elmondása alapján a költségvetés néhány területen van lehetőség a bővülésre: a nyugdíjakat 5,6 százalékkal emelik, a családtámogatásokat 4,3 százalékkal, és elég pénz lesz az EU-források felhasználásához szükséges állami hozzájárulásra – a pénzügyminiszter szerint ilyen okból egy fejleztés sem maradhat el. A központi költségvetés intézményeinek létszáma nem csökken. Az önkormányzatok 3500 milliárdot költhetnek, ebből 8,7 százalékkal több, 1422 milliárd az állami támogatás. Részletes számok, kiadási részletek jövő héten várhatók: akkor nyújtják be a büdzsét a parlamentnek.
MTI
| |